Rozrywka
Zobacz pełne szczegóły - www.thaifun.pl - Przejdź do pełnej wersji - Odwiedź stronę tutaj - Odwiedź naszą stronę - Poznaj więcej szczegółów - Kliknij, aby zobaczyć - Więcej informacji tutaj - Pobierz teraz - Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej
Krótka historia Zakopanego
Zakopane leży na obszarze Rowu Podtatrzańskiego. Centralna część Zakopanego położona jest praktycznie w miejscu, w którym zbiegają się duże potoki tworzące Kotlinę Zakopiańską. Pierwsze pisemne wzmianki o Zakopanem pochodzą z pierwszych lat XVII wieku. Zakopane otrzymało przywilej osadniczy najprawdopodobniej jednak znacznie wcześniej, bo jeszcze w połowie wieku XVI. Za pierwszych osadników uważani są Gąsienicowie. Bardzo długo Zakopane pozostawało wsią bardzo biedną, rozwijało się jedynie Stare Kościelisko i Kuźnice. Zakopane bardzo długo omijali także pierwsi turyści. Sytuacja Zakopanego zmieniła się dopiero w połowie XIX wieku. Do Zakopanego zaczęło przyjeżdżać coraz więcej letników. Wśród największych popularyzatorów Zakopanego jako miejscowości turystycznej należy wymienić między innymi poetę Wincentego Pola, pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego i oczywiście doktora Tytusa Chałubińskiego. Wielkie zasługi dla rozwoju i modernizacji miasta miało także założone w roku 1873 Towarzystwo Tatrzańskie. Do rozwoju miasta bardzo przyczyniło się także oddanie linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego. Dziś miasto to jest niekwestionowaną stolicą turystyki górskiej i narciarstwa, które każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów, na których w Zakopanem czeka bogata baza noclegowa i gastronomiczna.
Lipiec 3rd, 2013 Zwiedzanie Komentowanie nie jest możliwe
Dojście do Morskiego Oka
Jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w Tatrach jest Morskie Oko. Najwięcej turystów dociera do Morskiego asfaltową drogą, która prowadzi z parkingu w Palenicy Białczańskiej. Alternatywnym sposobem dotarcia do tego najbardziej popularnego jeziora jest dojście, które prowadzi z Toporowej Cyrli przez Polanę Waksmundzką. Szlak ten nosi nazwę szlaku im. Walerego Eljasza. Szlak ten jest oznakowany na czerwono. Szlak zaczyna się za przystankiem autobusowym i początkowo prowadzi szlakiem czerwonym i zielonym. Szlaki rozchodzą się u podnóża Kopieńca, my podążamy szlakiem czerwonym. Po przejściu około 3 km dochodzimy do polany Psia Trawka, która leży na wysokości 1183 m. Dojście do tego miejsca powinno nam zająć około godziny. Z Psiej Trawki wędrujemy dalej, w trakcie wędrówki przekraczamy Pańszczycki Potok. Polana Waksmundzka wznosi się na wysokości od 1360 do 1400 m nad poziomem morza. Powinniśmy osiągnąć ją po około 50 minutach od opuszczenia Psiej Trawki i po około 1 i 30 minutach od wyruszenia z Toporowej Cyrli. Z polany udajemy się w kierunku północnym, po 40 minutach powinniśmy dojść do Polany pod Wołoszynem. Po około 3 godzinach od wyruszenia z Cyrli powinniśmy dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza. Z Wodogrzmotów Mickiewicza przed nami już tylko niewiele ponad godzinę marszu do Morskiego Oka.
Lipiec 3rd, 2013 Zwiedzanie Komentowanie nie jest możliwe
Wycieczki w Tatry
Okolice Zakopanego stwarzają bardzo wiele możliwości odbycia wycieczek w Tatry o bardzo różnym stopniu trudności. Bardzo interesującą wycieczką nie wymagającą żadnego przygotowania jest wycieczka na Jaworzynkę Miętusią i Przysłop Miętusi. Naszą wycieczkę najlepiej jest zacząć z Nędzówki, do której najwygodniej i najszybciej dostaniemy się z Zakopanego jednym z busów, które kursują z Zakopanego do Doliny Kościeliskiej. Na Jaworzynkę Miętusią prowadzi szlak oznakowany na czerwono wiodący przez Staników Żleb, który znajduje się pomiędzy Małym i Hrubym Reglem. Dojście z Nędzówki na szczyt Jaworzynki Miętusiej zajmuje około 1 godz. Jaworzynka Miętusia wznosi się na wysokość 1294 m n. p. m. Na jej szczycie znajduje się polana, z której mamy okazję podziwiać wznoszący się na wprost masyw Czerwonych Wierchów. Patrząc od strony lewej możemy zobaczyć: Małołączniak, Krzesanicę oraz Ciemniak. Z Jaworzynki Miętusiej możemy wrócić tą samą drogą lub kontynuować wycieczkę na Przysłop Miętusi (1187 m n. p. m.). Na Przysłop Miętusi prowadzi szlak także oznakowany na czerwono. Wędrując na Przysłop trawersujemy Hruby Regiel, widokową polanę na Przysłopie osiągamy po około 10 min. Z Przysłopu możemy wrócić do Zakopanego znakowanym na czarno szlakiem prowadzącym przez Dolinę Małej Łąki. Inny wariant to zejście do Kir, a stamtąd busem do Zakopanego.
Lipiec 3rd, 2013 Zwiedzanie Komentowanie nie jest możliwe